przejdź do wersji normalnej (graficznej)

Boczne menu


Drukuj

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, o udzielenie pełnomocnictwa

 Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje Ci możliwość głosowania w miejscu Twojego stałego zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów/referendów.

Możesz zostać ujęty w stałym obwodzie głosowania w gminie Linia, jeżeli:

  1. mieszkasz na stałe w jednej z miejscowości wchodzących w skład gminy Linia, a nie jesteś zameldowany tam na pobyt stały;
  2. przebywasz na stałe w jednej z miejscowości wchodzących w skład gminy Linia, ale nigdzie nie zamieszkujesz;
  3. mieszkasz na stałe w jednej z  miejscowości wchodzących w skład gminy Linia, ale pod innym adresem niż jesteś zameldowany na pobyt stały;

Możesz być ujęty w stałym obwodzie głosowania tylko pod jednym adresem.

Aby zostać ujęty w stałym obwodzie głosowania należy:

  1. złożyć wniosek u ujęcie w stałym obwodzie głosowania 

 wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci: papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem  lub elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu wnioskodawcy);

  1. przedłożyć dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód, paszport);

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania można składać przez cały rok w siedzibie Urzędu Gminy Linia 

Przed wydaniem decyzji  o ujęciu wyborcy w stałym obwodzie głosowania Wójt Gminy Luzino jest zobowiązany sprawdzić czy osoba wnosząca wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania spełnia warunki stałego zamieszkania pod adresem wskazanym we wniosku. Decyzja o ujęciu lub odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania wydawana jest w terminie 5 dni od wniesienia wniosku.

Do wniosku należy dołączyć dowody stałego zamieszkiwania np.:

Miejsce złożenia dokumentów:

 

Głosowanie przez pełnomocnika:

Pełnomocnictwa udziela się przed Wójtem Gminy Linia lub przed innym upoważnionym pracownikiem urzędu gminy. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w gminie, w której jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

W przypadku tegorocznych wyborów samorządowych termin wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa upływa 29 marca 2024 roku. Z kolei termin złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w drugiej turze- w przypadku niezłożenia wniosku przed pierwszym głosowaniem upływa 12 kwietnia 2024 roku.

Wniosek może być złożony ustnie, na piśmie w postaci: papierowej- własnoręcznie podpisany, elektronicznej- opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl, po uwierzytelnieniu tej osoby.

Wniosek o pełnomocnictwo musi mieć określone parametry:

Wniosek powinien zawierać nazwisko i imię(imiona), numer PESEL, adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania oraz oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo. Wyborca we wniosku może zamieścić adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego oraz informację o wyrażeniu zgody na przekazanie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa, kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności-  tylko w przypadku, gdy wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat.

Głosowanie korespondencyjne: 

https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-korespondencyjnego3

Data publikacji: 19.03.2024 (14:17)Data aktualizacji: 19.03.2024 (14:17)
Osoba publikująca: Wioletta SzczypiorOsoba modyfikująca: Wioletta Szczypior
Autor: Wioletta Szczypiorliczba wejść: 8065

Copyright © Urząd Gminy Linia, ul. Turystyczna 15, 84-223 Linia